Cukrzyca u seniora - o czym należy pamiętać?
Cukrzyca u seniora – jak jej zapobiegać
Ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta z wiekiem, dlatego warto zachować czujność i obserwować opiekuna. Równie ważna jest profilaktyka, którą można stosować na co dzień dzięki zdrowemu trybowi życia.
Pamiętaj, że ryzyko wystąpienia cukrzycy zwiększa otyłość, szczególnie ta brzuszna, a także niewielka aktywność fizyczna, wysoki cholesterol i nadciśnienie tętnicze. Staraj się angażować seniora w codzienne czynności, nie wyręczaj go, a jeśli ma wystarczające zdrowie i siły – namawiaj do codziennych spacerów, a nawet do spokojnej gimnastyki, koniecznie pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
Nadwagę można także redukować dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie. Ogranicz w niej cukier i całkowicie zrezygnuj z produktów przetworzonych. Pamiętaj też, by na talerzu seniora znajdowało się zdecydowanie więcej warzyw niż mięsa. Często sięgaj po kasze i ryże, które stanowią zdrowszą alternatywę dla ziemniaków. Jeżeli Twój podopieczny ma problemy z żuciem pokarmu, postaw na zupy kremy i „papki”. Na przykład, zamiast puree z ziemniaków możesz przyrządzać je z groszku, marchewki czy korzenia pietruszki.
Przeczytaj również: Dieta seniora - jak poprawnie przygotowywać posiłki dla seniora
Jak rozpoznać cukrzycę?
Cukrzyca u seniora najczęściej przybiera postać tzw. cukrzycy insulinoniezależnej (typu II). Jej przyczyną nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie, powodujące podniesienie poziomu cukru. Jak ją rozpoznać?
Do najczęstszych objawów cukrzycy należą:
- zwiększone pragnienie,
- zwiększony apetyt, któremu towarzyszy spadek wagi,
- częste oddawanie moczu,
- zmiany za skórze, trudne gojenie się ran,
- zaburzenia wzroku.
Ponieważ jako opiekun jesteś z seniorem cały czas, możesz zaobserwować niepokojące objawy wcześniej niż członkowie jego rodziny. Jeśli zauważysz zmiany w funkcjonowaniu podopiecznego, poinformuj o tym jego bliskich. Szybkie rozpoznanie cukrzycy pozwoli na lepsze dostosowanie leczenia i podjęcie skutecznych działań, które pozwolą seniorowi cieszyć się dobrym samopoczuciem mimo choroby.
Dieta u seniora z cukrzycą
Jeśli Twój podopieczny choruje na cukrzycę, koniecznie stosuj zalecenia lekarza jeśli chodzi o codzienną opiekę. Pamiętaj też o odpowiedniej diecie – wskazówki co do posiłków otrzymasz od lekarza. Najważniejsze zasady w żywieniu seniora z cukrzycą to:
- regularne posiłki – powinny być mniejsze, ale częste, by zapobiec wahaniom cukru;
- spożywanie dużej ilości wody – to ważne zadanie dla Ciebie, ponieważ senior może niechętnie sięgać po nią samodzielnie;
- duża ilość błonnika w diecie – dostarczają go produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, musisz jednak uważać na te ostatnie, ponieważ zawartość cukru w owocach jest zazwyczaj wysoka.
Hipoglikemia i hiperglikemia – co musisz wiedzieć
U osób z cukrzycą może dojść do gwałtownego obniżenia poziomu cukru we krwi (hipoglikemii) lub do jego nagłego wzrostu (hiperglikemia). Po czym rozpoznać takie skrajne wahania?
Objawy hipoglikemii to najczęściej: znużenie, dezorientacja, osłabienie, wzmożone pocenie, zawroty głowy, drżenie kończyn, bladość skóry.
Do objawów hiperglikemii należą z kolei: suchość w ustach i zwiększone pragnienie, nudności, wymioty, senność, bóle głowy.
Każdy przypadek hiperglikemii należy natychmiast zgłosić lekarzowi. Może ona mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a ostatnim jej stadium jest śpiączka. Przy hipoglikemii należy natomiast podnieść poziom glukozy we krwi w postaci osłodzonej wody, szklanki soku pomarańczowego, a nawet kostki cukru – w zależności co zaleca lekarz.