Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Praca w Niemczech - najczęściej zadawane pytania

Rekrutacja krok po kroku.

  1. Jeśli chcieliby Państwo dołączyć do naszego zespołu proszę wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy.
  2. Po jego otrzymaniu my skontaktujemy się z Państwem, prześlemy do wypełnienia szczegółowy formularz oraz przeprowadzimy rozmowę telefoniczną i oczywiście zaprosimy na spotkanie.
  3. W spokojnej atmosferze i bez pośpiechu porozmawiamy o umowie i przedstawimy aktualne oferty pracy.
  4. Otrzymają Państwo profil osoby, którą będą się Państwo opiekować.
  5. Po zaakceptowaniu i uzgodnieniu terminu wyjazdu otrzymują Państwo dokładny adres oraz bilet open w dwie strony, dzięki czemu nie ponoszą również Państwo kosztów podróży powrotnej.

Co trzeba załatwić przed wyjazdem do pracy do Niemiec?

Wyjazdy za granicę do pracy dzięki Unii Europejskiej są coraz łatwiejsze i wiążą się z coraz mniejszą liczbą formalności. Nadal jednak pozostaje kilka rzeczy, o których trzeba bezwzględnie pamiętać przed podróżą. Wyjazd do Niemiec do pracy w charakterze opiekunki osób starszych można sobie znacznie ułatwić, wybierając dobrą agencję pośrednictwa pracy. Taka agencja nie tylko rozwieje wątpliwości i przeprowadzi przez formalności związane z wyjazdem, ale także część z nich załatwi za opiekunkę.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Do podjęcia pracy opiekunki osób starszych poprzez agencję pośrednictwa pracy, niezbędne będą dowód osobisty i zaświadczenie o niekaralności. Trzeba także wypełnić szczegółowy formularz, przesyłany przez agencję kandydatkom/tom. Za granicę trzeba wziąć przede wszystkim dowód osobisty i kartę EKUZ.

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to w Unii Europejskiej dokumentem uprawniającym do opieki zdrowotnej w państwowej służbie zdrowia jest, wspomniana już, karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala ona na to, by osoba z Polski była przez system traktowana jak obywatel lub obywatelka Niemiec - będzie ona mogła otrzymać część świadczeń zdrowotnych bezpłatnie.

Uwaga! Nie wszystkie świadczenia są bezpłatne w Niemczech! Jeśli zdarzy się konieczność skorzystania z opieki zdrowotnej, trzeba zapłacić m.in. za opiekę szpitalną czy transport sanitarny. Nie są to pełne kwoty, jeśli korzystamy z karty EKUZ, należy jednak zawsze pokazać kartę, aby nie zostać obciążonym pełnymi kosztami leczenia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie NFZ.

Co z ZUS-em?

Wszystkie składki odprowadzane są do ZUS od średniej krajowej

Poświadczeniem tego jest tak zwane zaświadczenie - formularz A1. Jest ono wydawane pracodawcom osób (lub osobom samozatrudnionym).

Gdzie będę mieszkać?

Najczęściej wybieranym rodzajem pracy jest praca opiekunki z zamieszkaniem. W takim przypadku opiekunka seniora mieszka w jego domu. Jest to sytuacja korzystna dla obu stron: senior ma zapewnioną opiekę przez całą dobę, a opiekunka nie musi dojeżdżać do podopiecznego. Oczywiście, nie jest tak, że opiekunka pracuje całą dobę. Jednak w razie pogorszenia stanu zdrowia pacjenta np. w nocy, powinna odpowiednio zareagować i zadzwonić po pomoc. Zawsze warto ustalić z rodziną chorego konkretny schemat postępowania w sytuacji, w której dzieje się coś złego, oraz zapisać numery telefonów pod które dzwonić.

Jaka powinna być moja znajomość języka niemieckiego?

Znajomość języka niemieckiego przy wyjeździe do pracy, a szczególnie w charakterze opiekunki osób starszych, powinna być, co najmniej komunikatywna. Agencje pośrednictwa pracy, w tym Ad Senior, sprawdzają poziom znajomości języka niemieckiego u wszystkich kandydatek na opiekunki. Przed rozmową kwalifikacyjną dla opiekunki osób starszych warto odświeżyć sobie znajomość języka.

Co daje karta EKUZ?

Agencja Ad Senior zapewnia kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Pozwala ona na uzyskanie zwrotu kosztów ewentualnego leczenia za granicą w placówkach, które mają podpisane umowy z kasą chorych (Krankenkasse). W lokalnej kasie chorych można uzyskać listę takich placówek.

Nie wszystkie świadczenia jednak są za granicą bezpłatne, nie za wszystkie można uzyskać zwrot kosztów. Po pokazaniu karty EKUZ za granicą, system opieki zdrowotnej w tym kraju traktuje właściciela karty, jak osobę tam mieszkającą - a w Niemczech, tak jak i w Polsce, są świadczenia, za które się płaci.

Jak uzyskać zwrot kosztów leczenia za granicą, jeśli posiadało się kartę EKUZ? Wystarczy zgłosić się z wnioskiem, rachunkami i dowodami zapłaty do wojewódzkiego oddziału NFZ.

Aby skorzystać z karty EKUZ, należy mieć ją zawsze przy sobie, razem z dowodem tożsamości. Po zgłoszeniu się do lekarza trzeba wypełnić druk 81, można poprosić o wersję w języku polskim. W druku wypełnia się planowany czas pobytu w Niemczech, a także podpisuje oświadczenie, że nie przyjechało się do Niemiec w celu uzyskania leczenia. Lekarz zatrzyma kopię okazanej karty. Także po zgłoszeniu bezpośrednio do szpitala, trzeba pokazać kartę.

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)