Ćwiczenie pamięci
Po 60 roku życia połączenia neuronalne w mózgu zaczynają obumierać - wiąże się to ze stopniowym pogarszaniem pamięci, co może powodować niepokój, złość i zagubienie Seniora. Niektóre kłopoty z pamięcią mogą być powodowane przez chorobę np. amnezję czy chorobę Alzheimera, a inne być naturalnym procesem związanym z wiekiem.
Według badań informacje raz zakodowane w pamięci znajdują się tam na zawsze, jednak z biegiem czasu, jeśli przez wiele miesięcy nie staramy się przypomnieć sobie danego faktu- tracimy tzw. “klucz dostępu”. Aby lepiej zrozumieć, o czym mowa: wyobraź sobie, że znajdujesz się w domu pełnym zamkniętych drzwi. Masz przy sobie pęk kluczy. Szybko potrafisz odnaleźć klucz do salonu i kuchni, bo często z nich korzystasz. Jednak znalezienie klucza do pokoju gościnnego czy gabinetu zajmuje więcej czasu, jest trudniejsze i bardziej wymagające. Klucza na strych, gdzie nie byłeś od wielu lat w ogóle nie udaje się znaleźć.
Podobnie jest z pamięcią - jeśli często używasz jakiejś informacji (czyli próbujesz dostać się do pokoju), łatwo znajdziesz “klucz dostępu” (czyli metaforyczny klucz do drzwi). Jeśli rzadko- przychodzi to o wiele trudniej. W przypadku, gdy przez wiele lat nie przypominaliśmy sobie danej informacji- możemy całkowicie utracić dostęp do niej.
Pomóżmy naszym Podopiecznym ćwiczyć pamięć, aby ich “klucze” pozostawały użyteczne jak najdłużej. Wspólne ćwiczenia mogą uspokoić Seniora, dać mu poczucie kontroli, a dodatkowo być ciekawym sposobem na spędzenie czasu.
Jak można ćwiczyć pamięć Seniora?
- rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek
Istnieje wiele typów krzyżówek o różnych poziomach trudności. Można je nabyć np. w sklepach z gazetami.
- gry planszowe i karciane
Wielu z naszych podopiecznych lubi grać w chińczyka – po niemiecku Mensch ärgere dich nicht. Wspólna gra może być także okazją do spotkania towarzyskiego.
- puzzle
Ćwiczą koncentrację, uspokajają, pozwalają szukać powiązań między elementami. Dodatkowo występują w wielu wzorach, które można dostosować do zainteresowań seniora: ogrodnictwo, malarstwo, pejzaże, a nawet motoryzacja.
- malowanie po numerach
Można kupić gotowe zestawy, obrazy dostępne w sklepach hobbystycznych i papierniczych.
- nauka cytatów, rymowanek, limeryków
Wspólne czytanie i nauka małych porcji tekstu może okazać się wspaniałym sposobem na stymulację pamięci. Warto dobrać takie teksty, które będą zgodne z zainteresowaniami Seniora.
- korzystanie z oferty kulturalnej
Dobra książka, trzymająca w napięciu sztuka teatralna lub wycieczka do muzeum pobudzają intelekt i poszerzają horyzonty. Warto regularnie śledzić ofertę kulturalną w okolicy i w ten sposób pobudzać mózg do przyswajania i przetwarzania nowych informacji.
Zachęcamy do wspólnych ćwiczeń i pobudzania pamięci!
Bibliografia:
Nęcka E., Orzechowski J., Szymura B., Wichary S., Psychologia Poznawcza, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020