Dbajmy o słuch

Nasze zmysły pomagają nam odbierać rzeczywistość wokół nas. Słuch, na którym dzisiaj chcemy się skupić jest odpowiedzialny m.in. za prawidłową komunikację. Dzięki niemu uczymy się mówić, rozwijamy umiejętności społeczne, a także możemy czuć się bezpiecznie, bo ostrzega nas przed zagrożeniami. Wielu z nas traktuje go jak oczywistość, bez której trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie. Jednak, by cieszyć się nim jak najdłużej trzeba o niego dbać. Dziś chcemy podzielić się kilkoma radami jak zadbać o słuch tak, by korzystać z niego i cieszyć się nim przed długi czas.
Po pierwsze ważna jest świadomość - jak działa zmysł słuchu? Budowa ucha - narządu odpowiedzialnego za odbiór bodźców dźwiękowych jest bardzo skomplikowana. Ucho człowieka w swojej anatomii dzieli się na trzy części: zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Ucho zewnętrzne to widoczna u każdego małżowina uszna, która chroni wewnętrzne części narządu słuchu. Ucho środkowe to jama, w której znajdują się kowadełko, młoteczek i strzemiączko, które mimo swojego niewielkiego rozmiaru pełnią kluczową rolę w odbieraniu materiału dźwiękowego. Wewnętrzne ucho, w którym znajduje się ślimak to natomiast obszar, który odpowiada nie tylko za słyszenie dźwięków, ale także za równowagę.
Pomimo niepozornych rozmiarów, narząd słuchu człowieka jest misternie skonstruowany i wykształca się już w pełni w okresie płodowym. Niestety jakość słyszalności dźwięków pogarsza się wraz z wiekiem. Jest to proces fizjologiczny i nieodwracalny. Charakterystyczną cechą tych zmian jest postępujące w czasie uszkodzenie odbieranych dźwięków. Początkowo znacznie gorzej słyszalne są wysokie częstotliwości, a z upływem czasu może wystąpić konieczność używania aparatu słuchowego.
Aby zachować zdrowie słuchu przez jak najdłuższy czas warto:
- Unikać długotrwałej ekspozycji na głośne dźwięki np. koncerty, słuchanie głośno muzyki na słuchawkach. Warto też zmniejszyć natężenie dźwięku w telewizorze podczas oglądania programów lub zadbać o to, by radio nie towarzyszyło nam w każdej chwili.
- W razie wypadków skutkujących obrażeniami głowy i uszu konsultować się z lekarzem, by wykluczyć uszkodzenia wewnętrznych organów słuchu.
- Dbać o zdrowie i leczyć infekcje
- Unikać używania patyczków do czyszczenia uszu - zazwyczaj używa się ich zbyt głęboko, co może uszkodzić na przykład błonę bębenkową, która znajduje się w kanale słuchowym.
Dbajmy o słuch i troszczmy się o własne zdrowie. Warto dbać o regularne badania lekarskie, aby cieszyć się dobrą kondycją jak najdłużej!