Gry planszowe - ile zalet!

10 października obchodzimy Dzień Gier Planszowych. Pomysłodawcą tego święta jest Tomasz Międzik, pracujący w jednej z polskich firm, która zajmuje się produkcją planszówek. Święto miało za zadanie skłonić ludzi do podjęcia aktywności w długie, październikowe wieczory. Pomysł przyjął się w kraju wprost fantastycznie!
Warto jednak pochylić się nad sensem grania w gry planszowe. Wiadomo: jest to rozrywka, którą poznają już małe dzieci, rozgrywając swoją pierwszą partię chińczyka czy warcabów. Jednak czy kryje się pod tym coś więcej? Oczywiście!
Gimnastyka dla mózgu
Gry planszowe pobudzają wiele procesów w naszych mózgach, fundując im porządną “gimnastykę”. Ćwiczymy pamięć, czujność, myślenie strategiczne, procesy poznawcze, podejmowanie decyzji czy rozwiązywanie problemów. Rozwijamy swoją wyobraźnię i kreatywność. Wszystkie te procesy są niezbędne do zachowania sprawności umysłu, co jest niezbędne dla osób starszych. Mogą nawet stanowić profilaktykę zachorowania na demencję lub chorobę Alzheimera. Więcej na temat ćwiczenia procesów poznawczych przeczytasz w poniższym artykule: https://www.adsenior.pl/blog/cwiczenie-pamieci
Wspólne spędzanie czasu
Planszówka może być dobrym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu - zarówno w duecie Podopieczny + Opiekunka, jak i w gronie rodziny, dzieci, wnuków czy przyjaciół. Wystarczy dobrać grę odpowiednią do wieku, liczby, zainteresowań i możliwości grających. Większość planszówek posiada adekwatne oznaczenia na opakowaniu. Wspólne spędzanie czasu pomaga kształtować więzi, rozwijać relacje (również te międzypokoleniowe!) i po prostu być blisko siebie. Wiele osiedlowych klubów seniora organizuje ciekawe spotkania przy planszówkach.
Wiele rodzajów gier
Na rynku znajdziemy całe spektrum gier planszowych rozwijających umiejętności potrzebne na danym etapie życia, dopasowane do możliwości i zainteresowań graczy. Istnieją gry łatwe, trudne, towarzyskie, logiczne, strategiczne, karciane, muzyczne, zręcznościowe, losowe, ekonomiczne, edukacyjne… Słowem - każdy znajdzie coś dla siebie!
Redukcja stresu
Granie w gry planszowe pozwala przenieść się w inny świat i zwyczajnie - chwilę się pobawić. Zabawa pobudza wiele procesów w mózgu oraz redukuje stres. Dodatkowo grze w planszówki często towarzyszą wybuchy śmiechu wśród graczy, co także przyczynia się do wprowadzenia lekkiej, radosnej atmosfery. Stymuluje wydzielanie endorfin - hormonu podobnego odpowiedzialnego za odczuwanie szczęścia, a także ograniczenie odczuwania bólu i dyskomfortu.
Według badań, podejmowanie się tego typu aktywności wywołuje odprężenie i wpływa na lepsze samopoczucie.
Aktywność bez ekranów
Ludzie w każdym wieku spędzają dużo czasu przed ekranami: młodzież wpatrzona w telefony, dorośli w pracy przed komputerem, a seniorzy oglądając wiele godzin telewizję. Wszystko jest dla człowieka, ale z rozsądkiem i umiarem. Gry planszowe oferują ciekawą, obfitą w bodźce rozrywkę, która może odciągnąć od ekranów zarówno młodszych jak i starszych.
Zachęcamy do wprowadzenia gier planszowych jako regularnej aktywności w planie dnia Seniorów! Na naszym blogu znajdziesz też inne propozycje organizacji czasu Seniora, które, podobnie do grania w planszówki, pozytywnie wpływają na utrzymanie sprawności.
https://www.adsenior.pl/blog/cwiczenie-pamieci-u-seniora-przydatne-gry-i-zabawy
https://www.adsenior.pl/blog/sposoby-na-organizacje-czasu-podopiecznemu-jesienne-ozdoby-domowe
https://www.adsenior.pl/blog/jak-organizowac-czas-starszej-osobie-w-domu
https://www.adsenior.pl/blog/decoupage