Opiekunki i Opiekunowie osób starszych - jakie są korzyści płynące z pracy legalnej?
Opiekunki i Opiekunowie osób starszych - jakie są korzyści płynące z pracy legalnej? Co daje praca w stabilnej firmie? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i przyszłość?
Czas pandemii pokazał, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to szczególnie osób, które przebywają poza domem lub w ogóle poza Polską. Takimi osobami są m.in. Opiekunki i Opiekunowie osób starszych opiekujący się swoimi podopiecznymi w Niemczech. A czy wiecie, że tylko ok. 30 tysięcy Opiekunek i Opiekunów w Niemczech pracuje legalnie? Reszta, czyli ok. 270 tysięcy to Opiekunowie pracujący „na czarno”. Jakie są tego konsekwencje?
Pod opieką
Przede wszystkim osoby takie pozbawione są ochrony prawnej i zdrowotnej. W razie nieprzewidzianych okoliczności pozostają same z problemem. W przypadku, gdy miejsce, do którego pojechały okazuje się bardzo problematyczne, muszą sobie radzić same. Zdane są na trudne rozmowy w języku, którego często nie znają w dostateczny sposób. Jest to sytuacja bardzo stresująca i niekiedy kończy się opuszczeniem miejsca pracy bez zapłaty.
Pracując legalnie nie może dojść do takiej sytuacji. Sprawdzone agencje nie zostawiają swoich Opiekunek i Opiekunów samych z problemem. Do ich zadania należy monitorowanie sytuacji na zleceniu, stały kontakt z opiekunami i wsparcie przy rozwiązywaniu problemów. A jeśli nie można rozwiązać trudnej sytuacji, zapewnienie powrotu do kraju lub propozycja nowego miejsce pracy.
Co z ubezpieczeniem?
Kolejną konsekwencją nielegalnej pracy jest brak ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec. Osoby pracujące legalnie mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na podstawie karty EKUZ, która wystawiana jest dzięki poświadczonemu formularzowi A1 w ZUS.
Więcej na temat karty EKUZ znajdziesz tutaj https://www.adsenior.pl/blog/opiekunka-osob-starszych-w-niemczech-a-karta-ekuz
Warto przy tym dodać, że panuje błędne przeświadczenie, że wystarczy posiadać turystyczną kartę EKUZ. Może się jednak okazać, że po wpłynięciu rachunku do NFZ za leczenie w Niemczech, fundusz sprawdzi, w jakim celu osoba przebywała za granicą. Jeśli okaże się, że pobyt był związany z pracą, a karta EKUZ jest wystawiona turystycznie pacjent będzie musiał pokryć koszty leczenia. Sumy za leczenie są bardzo wysokie, nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.
Pomyśl o emeryturze
Kolejną bardzo ważną rzeczą, jakiej pozbawione są Opiekunki i Opiekunowie osób starszych w Niemczech pracujący „na czarno”, są składki ZUS. Większość osób podejmujących pracę, jako opiekunowie osób starszych za granicą to osoby po pięćdziesiątym roku życia. Spotykamy się z takimi przypadkami, w których osoby pracujące w opiece wiele lat, nie mają żadnego zabezpieczenia na czas, kiedy przestaną pracować. Właśnie dzięki legalnemu zatrudnieniu mają szansę na wypracowanie ostatnich lat przed emeryturą.
Pamiętaj szukając pracy jako Opiekunka/Opiekun osób starszych:
- Uważnie przyglądaj się wszystkim ogłoszeniom o pracę. Agencja działająca legalnie podaje swoją pełną nazwę, numer NIP i REGON. Na podstawie numeru certyfikatu agencji możesz sprawdzić wpis do rejestru agencji zatrudnienia na stronie www.kraz.praca.gov.pl
- Wejdź na stronę internetową firmy i na jej Facebooka – sprawdź czy znajdują się tam dane firmy i czy informacje na nich zamieszczane są aktualizowane jak choćby nowe oferty pracy czy wpisy na blogu.
- Nie płać za znalezienie pracy! Legalna agencja pracy nie pobiera opłat za znalezienie pracy.
- Nie wyjeżdżaj bez umowy!
- Sprawdź czy zostałeś ubezpieczony i zgłoszony przez agencję do ZUS.
- Upewnij się, że otrzymasz kartę EKUZ
Pracuj legalnie i bezpiecznie!
Jeśli jesteś zainteresowana/y współpracą zapraszamy do kontaktu.
Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na naszej stronie:
https://www.adsenior.pl/kontakt
lub po prostu zadzwonić tel. 48 662 247 973