Praca dla kobiet po 50-tce. Gdzie znajdziesz zatrudnienie?
Znalezienie pracy w wieku 50 lat może okazać się ogromnym wyzwaniem. Szczególnie dla kobiet, bo jak pokazują statystki, tylko co trzecia Polka pomiędzy 55. a 64. rokiem życia pozostaje aktywna zawodowo. Dlaczego tak się dzieje? Jakie możliwości otwierają się przed kobietami 50+?
Kobiety 50+ na rynku pracy
Jak wynika z badań GUS, poziom aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn powyżej 50. roku życia znacząco się różni. W 2013 roku jedynie 31 proc. Polek w wieku 55-64 lat pracowało zawodowo. To niemal 20 proc. mniej niż w przypadku mężczyzn w tej samej grupie wiekowej. Skąd wynikają takie różnice?
Jedną z przyczyn mogą być uwarunkowania kulturowe. Kobietom tradycyjnie przypisuje się rolę matek i opiekunek – w stosunku do dzieci, wnuków oraz starzejących się rodziców. W natłoku obowiązków aktywność zawodowa spada na dalszy plan. Świadomość społeczna stopniowo się jednak zmienia – obecnie osoby, które zbliżają się do 50. roku życia, coraz częściej posiadają wyższe wykształcenie i nie chcą rezygnować z rozwoju zawodowego.
Dodatkowo wiek emerytalny kobiet uległ wydłużeniu do 67. roku życia, co daje 12 lat dodatkowej aktywności zawodowej. A ponieważ w wielu branżach kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni na podobnych stanowiskach, są świadome, że w przyszłości otrzymają niższą emeryturę. Jednocześnie żyją dłużej, a to w dalszej perspektywie może oznaczać pogorszenie ich sytuacji finansowej.
Choć w wielu branżach brakuje wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników, kobiety 50+ napotykają na rynku pracy na dodatkowe trudności. Przekonanie pracodawcy mogą utrudniać wszechobecne stereotypy. Zazwyczaj dotyczą one obawy przed nowoczesnymi technologiami, oporności na zmiany, a także kłopotów ze zdrowiem, pamięcią i ogólnym osłabieniem organizmu. Przewidując potencjalne problemy z adaptacją, wiele firm rezygnuje z wprowadzenia dojrzałych kobiet do młodych, dynamicznych zespołów.
Dlaczego wiek to zaleta?
W niektórych branżach wiek można jednak przekuć w zaletę. Dotyczy to zwłaszcza opiekunek osób starszych. Przekroczenie 50. roku życia to idealny moment na powrót do aktywności zawodowej, a nawet przekwalifikowanie się. Zdobywanie nowych umiejętności i przyswajanie wiedzy pomoże nabrać pewności siebie, a także przygotuje do nowych wyzwań.
Warto jednak pamiętać, że to, co najważniejsze w pracy opiekunki, rzadko wynika z ukończonych kursów lub szkoły policealnej. Wśród najbardziej cenionych zalet opiekunek osób starszych wymienia się przede wszystkim doświadczenie, cierpliwość, wyrozumiałość i empatię. Takie cechy są niezbędne do zrozumienia potrzeb i zachowania seniora, ale bardzo rzadko zawdzięcza się je wrodzonym talentom. Zazwyczaj nabywa się je z wiekiem.
Opiekunka osób starszych – zawód przyszłości
Dlaczego warto wziąć pod uwagę pracę opiekunki? Przede wszystkim dlatego, że taka praca ma ogromny potencjał. Zapotrzebowanie na opiekunki jest ogromne, a ponieważ społeczeństwo Europy się starzeje, w kolejnych latach jeszcze bardziej wzrośnie. To z kolei przełoży się na wyższe zarobki. Szacuje się, że do 2060 roku co trzeci mieszkaniec Europy przekroczy 65. rok życia. Nie musisz się więc obawiać problemów ze znalezieniem pracy jako opiekunka. Twoje wysiłki związane ze zdobyciem nowych kwalifikacji z pewnością nie pójdą na marne.
Praca opiekunki może być również świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które chciałyby podnieść standard życia i zapewnić sobie wyższą emeryturę. Już 5 lat pracy za granicą (a co za tym idzie, opłacania składek ZUS) może znacząco podnieść wysokość świadczenia emerytalnego i zadbać o spokojniejszą przyszłość. Chcesz wiedzieć jak to możliwe? Skontaktuj się z nami.
Wysokość zarobków nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto rozważyć podjęcie pracy opiekunki. Sumienne wykonywanie swoich obowiązków i obserwowanie pozytywnych rezultatów pracy z seniorem to źródło ogromnej satysfakcji zawodowej. Bardzo często pomiędzy opiekunem a osobą starszą zawiązuje się bliska, serdeczna więź, która potęguje uczucie zadowolenia. Dodatkowo przez codzienny kontakt z językiem obcym znacznie łatwiej przyswoić sobie nowe struktury i zacząć się nimi swobodnie posługiwać.
Przed kobietami 50+ otwierają się zupełnie nowe możliwości zawodowe. Praca opiekunki to nie tylko możliwość rozwoju osobistego i zdobywania nowych doświadczeń za granicą, ale także sprawdzony sposób na poprawę swojej sytuacji finansowej i zabezpieczenie na przyszłość.
Rozważasz podjęcie pracy w opiece? Skontaktuj się z nami i poznaj wszystkie korzyści :)