Święta z seniorem - pomysły na stworzenie świątecznej atmosfery
Boże Narodzenie z daleka od domu wzbudza jeszcze większą tęsknotę niż każdy inny dzień. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zadbać o świąteczny klimat również w mieszkaniu seniora. Zaangażuj podopiecznego w tworzenie dekoracji, a czas minie Wam w przyjemnej, pełnej radości atmosferze. Mamy dla Ciebie kilka inspiracji dla świątecznych ozdób.
Zabawne krasnale
Dzieło, które widzisz na zdjęciu, stworzyła jedna z naszych Opiekunek. Wystarczy trochę materiału, wełny i ozdobnego papieru, by powstały równie piękne, przezabawne krasnale, które wprowadzą świąteczną atmosferę. Możesz poustawiać je na półkach, parapecie albo pod choinką – najważniejsze, by były widoczne, bo taka ilość pracy z pewnością zasługuje na odpowiednią ekspozycję.
Choinkowe słodkości
Jeśli lubisz piec, Boże Narodzenie pozostawia ogromne pole do popisu. Pierniczki, ciastka w świątecznych kształtach, lukrowane serduszka – wszystko to możecie upiec i ozdobić razem z podopiecznym. My zachęcamy Was, by z takich wypieków stworzyć wyjątkowe ozdoby świąteczne. Część możecie zapakować w ozdobne pudełka i podarować sąsiadom albo rodzinie seniora w prezencie na Gwiazdkę.
Świąteczne origami
Masz do dyspozycji Internet? Kup kolorowy blok albo ozdobny papier do pakowania prezentów i znajdź w sieci filmiki instruktażowe do stworzenia świątecznych dekoracji origami. Piękne choineczki, bożonarodzeniowe gwiazdki i bombki ozdobią stół oraz półki. Możesz z nich zrobić także niepowtarzalne łańcuchy, ale zamiast na choinkę zawieś je na ścianie.
Adwentowe wieńce
Jeśli masz taką możliwość, podczas najbliższego spaceru z podopiecznym, nazbierajcie iglastych gałązek. Jeżeli w pobliżu nie ma lasu, gałązki można kupić także na targu czy bożonarodzeniowym jarmarku. Przydadzą się też wstążki, suszone pomarańcze albo dzieła origami, które stworzycie wspólnie. Wieńce adwentowe możecie stworzyć dosłownie z każdej dekoracji. Pięknie będą wyglądały na drzwiach wejściowych i tych w mieszkaniu, a także na ścianie czy po prostu w centralnej części stołu.
Jarmark bożonarodzeniowy
Skoro mowa o jarmarku, koniecznie dowiedz się, czy takie wydarzenie odbywa się w Twojej okolicy. Jeśli nie, może warto przejechać kilkanaście kilometrów, by taki zobaczyć? Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech są naprawdę zjawiskowe i warto wziąć w takim wydarzeniu udział. Ponadto, znajdziecie tam wiele świątecznych ozdób, bombek, serwetek i obrusów, którymi warto przyozdobić mieszkanie, by nadać mu jeszcze bardziej świątecznego klimatu.
Wspólne ubieranie choinki
Bardzo popularną polską tradycją jest rodzinne ubieranie choinki. Nie rezygnuj z niej u seniora. Możecie wykorzystać ozdoby, które ma podopieczny albo wykonać je samodzielnie. Choinka z kolorowymi światełkami umili Wam każdy grudniowy wieczór i wprawi w przyjemny nastrój.
Szopka pod choinką
W Niemczech bardzo częstą tradycją jest także układanie szopki pod choinką (Krippe). W duchu poznawania zachodnich zwyczajów, namów seniora do przygotowania własnej. Zastanówcie się jak możecie ją wykonać – z tektury i papieru, a może z przepysznych pierniczków?
Wigilijne potrawy
Niemcy nie przywiązują takiej wagi do 12 wigilijnych potraw i – co może zdziwić osoby spędzające tam święta po raz pierwszy – wcale nie są to dania postne. Potrawy świąteczne różnią się w zależności od Landu, ale zazwyczaj na stole znajduje się sałatka ziemniaczana, kiełbaski czy kapusta. Nie oznacza to, że musisz rezygnować ze swoich ulubionych tradycyjnych dań. Namów podopiecznego do wypróbowania polskich potraw wigilijnych. Zróbcie listę i wspólnie je przyrządźcie, nie zapominając o bliskich seniora, którzy przyjdą z wizytą.
Kolędy i pastorałki
Święta możesz również wykorzystać do pracy nad umiejętnościami językowymi, ale w trochę bardziej przyjemny sposób, bo przez nauczenie się słów niemieckiej kolędy. „Cicha noc” ma swój niemiecki odpowiednik, który możesz opanować. Możesz też poprosić podopiecznego, by pomógł Ci nauczyć się nowych pieśni. Z pewnością będzie przy tym dużo śmiechu.